Akmens anglys – kaitrios ir pigios

akmens anglysAkmens anglys – tai nuosėdinė augalinės kilmės uoliena, kuri susidariusi iš anglies, hidrokarbonatų ir įvairių priemaišų. Manoma, kad jos susidarė iš suslėgtų, sukietintų ir aukšta temperatūra bei slėgiu paveiktų augalinių liekanų pelkėse. Anglys, nafta bei gamtinės dujos – visos iškastinio kuro rūšys. Akmens anglys, kiek mena žmonės, turbūt yra seniausia kuro rūšis, naudojama patalpoms apšildyti, jos lengvai dega esant ir žemai temperatūrai. Tačiau tai – ne vienintelė teigiama jos savybė: akmens anglys naudojamos elektros, degiųjų dujų, dyzelino, metanolio bei benzino gamybai. Paskaičiuota, jog 40 procentų visos pasaulyje išgaunamos akmens anglies yra sunaudojama elektros gamybai. Atviruoju (kasant dideliuose karjeruose) bei šachtiniu būdais akmens anglis išgaunama JAV (joje didžiausias akmens anglių atsargų kiekis), Kinijoje, Indijoje, Rusijoje bei Australijoje. Pasaulyje galėtų būti apie 8-16 trilijonų tonų akmens anglies. Kasmet sudeginama apie 5000 mln. tonų anglies.

Akmens anglis naudojama katilinėse, buitinėse krosnyse šilumos energijai gaminti. Skiriamos šios akmens anglies rūšys:

• Lignitas arba rudoji anglis;
• Puskoksis;
• Koksas;
• Antracitas (labiau metamorfizuota atmaina).

Akmens anglys tinka visiems kieto kuro katilams. Nuo malkinių akmens anglimis kūrenami katilai skiriasi tuo, kad pakura ir degimo kamera yra mažesnės. Labiau vertinamos plautos akmens anglys (nors ir yra brangesnės), nes toks kuras gerai sudega, nelieka jokių likučių (neplautoje anglyje gali būti iki 25%), todėl žymiai rečiau reikia valyti katilą. Vidutinis akmens anglies kaloringumas ir peleningumas priklauso nuo jos rūšies ir yra atitinkamai apie 6000 kcal/kg (7,00 kWh/kg) ir 12% drėgnumas. Akmens anglis „dūla“, t.y. ją veikia deguonis, drėgmė, temperatūra. Tad šio kuro laikymui reikėtų parinkti kuo sausesnę patalpą, taip pat be stiprių kvapų.

Blogoji akmens anglių savybė – joms degant į aplinką išsiskiria daug kenksmingų dujų (anglies ir sieros dioksidų bei pelenų). Nors katilų gamintojai užtikrina, kad šiuolaikiniai katilai, lyginant su senoviškomis krosnimis, į aplinką tikrai ne tiek jau daug ir išsiskiria to, ką anglys turi savyje neigiamo. Taigi, nors akmens anglys ir nėra ekologiškos, tačiau bent jau kaitrios ir pigios, lyginant su kitomis kuro rūšimis. Akmens anglies kaloringumas – 5500-7000 kcal/kg (tuo tarpu malkų – 1500-3500 kcal/kg, o medienos granulių – apie 4000 kcal/kg).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *