Spirulina – naudingas, įvairių vitaminų ir mikroelementų gausa pasižymintis mėlynasis dumblis

Esate girdėję apie netradicinius papildus, kurie vartojami sustiprinti sveikatai ir bendrai organizmo būklei? Išbandykite spiruliną – tai melsvieji dumbliai, su kurių nauda po truputį susipažįsta ir Lietuvos gyventojai. Spirulina daugiausia prekiaujama vaistinėse – beje, įsigyti galima ir Lietuvoje išaugintų melsvųjų dumblių. Dėl to pirkėjai gali įsigyti šviežesnių, nedžiovintų, labai vertingų papildų su minėtaisiais dumbliais.

Spirulina

Kam tinka papildas su melsvadumbliais?

Spirulinos papildus gali vartoti visi norintieji, tačiau jie labiausiai rekomenduotini tiems, kurie aktyviai gyvena, kurie dirba intensyvų protinį darbą, žmonėms, kurie jaučiasi pavargę ir nusilpę (tai ypač aktualu žiemą, pavasarį, kai organizmas gauna mažai vitaminų ir natūralių antioksidantų), taip pat spirulinos papildai tinka aktyviai sportuojantiems ar norintiems organizmą sustiprinti, norintiems išvengti ligų, susijusių su susilpnėjusiu imunitetu ir taip toliau. Rekomenduojama paros norma (RPN) – apie 2 gramai grynos spirulinos.

Kokių medžiagų aptinkama spirulinos sudėtyje?

Spirulinos papildai savo sudėtyje turi tokių medžiagų kaip baltymai, aminorūgštys, mikroelementai, vitaminai, darančių teigiamą poveikį žmogaus organizmui.

Beje, melsvasis dumblis turi ir lietuvišką pavadinimą – tai plokščioji vingrūnė. Medžiagos, kurių yra melsvuosiuose dumbliuose, neaptinkamos jokiuose kituose maisto produktuose. Spirulinos produktus drąsiai galima vartoti nors ir kiekvieną dieną. Tai dumblis, kuris ilgina gyvenimą, sustiprina bendrą organizmo būklę, teikia naudingų vitaminų ir mineralinių medžiagų. Spirulinos sudėtyje yra medžiagų, kurios organizmo rūgštinę terpę paverčia šarmine – tai padeda išvengti galvos, raumenų skausmų, sustiprinamas imunitetas, kaip jau minėta anksčiau.

Plačiau nagrinėjant spirulinos poveikį, susijusį su tam tikromis ligomis, galima įvardinti papildo teigiamus padarinius: vartoję spirulinos papildų, rečiau sirgo kraujotakos sistemos ir širdies ligomis, rečiau skundėsi sutrikusia žarnyno veikla. Šis dumblis puikus ginklas kovojantiems su mažakraujyste, su padidėjusiu cholesterolio kiekiu kraujyje, tiems, kurių sutrikusi kepenų veikla, norint išvalyti žarnyną ir apskritai organizmą. Taip pat spirulinos papildus labai svarbu vartoti tuo atveju, jei netaisyklingai maitinamasi, jei gaunamas medžiagų kiekis – per mažas ir jei sutrikusi medžiagų apykaita, nes minėtieji papildai visa tai normalizuoja. Beje, melsvieji dumbliai labai naudingi ir norint atgaivinti žarnyno mikroflorą, kai juntama, kad virškinimas sutriko.

Gydytojai teigia, kad 2 gramai spirulinos papildų savo maistingumu ir gaunamų medžiagų kiekiu gali prilygti maždaug 1 kilogramui įvairiausių daržovių. Daugiausia melsvųjų dumblių sudėtyje yra baltymų – apie 67-70 proc. Antroje garbingoje vietoje – 18 įvairiausių aminorūgščių, iš kurių 7 žmogaus organizmas pats nepagamina, todėl jas būtinai turime gauti su maisto produktais. Toliau – visa gausybė B grupės vitaminų, beveik visi, išskyrus B12 vitaminą. Taip pat spirulinoje galime rasti A, E, C, PP vitaminų bei tokių mikroelementų kaip geležis, magnis, manganas, cinkas, fosforas, selenas, jodas, kalcis, natris. Taip pat čia yra ir beta karotino, kuris įprastai randamas morkose.

Kuo ypatingas Lietuvoje užaugęs melsvasis dumblis?

Lietuvoje auginama patalpose, specialiai įrengtuose baseinuose, sukuriant ypatingas sąlygas: parenkama tinkama terpė, kuri papildoma tyru gręžinio vandeniu. Melsviesiems dumbliams augti padeda fruktozė. Kaip jau minėta, naudingiausi yra žalios spirulinos produktai, kadangi džiovinamas dumblis netenka maždaug penktadalio maistinės vertės. Švieži dumbliai išlaiko visus vitaminus ir mineralus.

Vis daugiau lietuvių sužino apie melsvojo dumblio naudą ir renkasi jį norėdami papildyti savo kasdienį racioną. Spirulinos dumbliai žinomi daugelyje pasaulio šalių, o štai Japonijoje spirulinos produktai kaip biologiškai aktyvus maisto papildas vartojamas beveik kas antros šeimos. Visavertės mitybos spirulinos vartojimas neatstos, tačiau tai gali būti puiki alternatyva cheminiams vitaminams ir maisto papildams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *