Termometrai ir jų naudojimas

 

Dažniausiai naudojami termometrai yra dviejų rūšių: vieni matuoja vandens temperatūrą, o kiti – oro. Oro temperatūra matuojama lauke arba pastato viduje. Taigi, yra lauko ir vidaus temperatūros, kurias žmogui aktualu žinoti.

Vandens termometrai. Šie termometrai neretai atrodo kaip žaislai ir su jais žaidžia vaikai, kai termometraimaudosi vonioje. Jiems tai labai smagu. Juk dauguma vaikų maudynes labai mėgsta, ypač, jei ne tik vandens į vonią prileista, bet ir putų padaryta. O dar jei žaisliukų yra, tai pasaka! Maudynės tampa tikra pramoga, linksmu žaidimu. Mamos vandens termometrai į vandenį įmeta dar prieš tai, kai pasikviečia mažuosius išdykėlius maudynėms. Taip jos nori būti užtikrintos, kad vandens temperatūra tinkama vaikui, kad vanduo jam bus nei per karštas, nei per šaltas. Be to, termometrai leidžia matyti, kada vanduo jau yra tiek atvėsęs, kad vaiko maudynes jau reikia nutraukti, apsupti jį minkštu rankšluosčiu, kad nesušaltų. Vandens termometrai yra gaminami žaismingos išvaizdos. Pavyzdžiui, vandens gyvūnų pavidalu: ar tai žuvyte, ar ančiuku, ar jūros arkliuku ir pan. Taigi, vaikai tuo pačiu mokosi ir pažinti gyvūnėlius, kai tėvai jiems leidžia išsirinkti vandens termometrą. Taigi, juokais galima sakyti, kad vandens termometrai iš dalies yra edukacinė priemonė, nes:

  • Vandens termometras temperatūrą rodo skaičiais, todėl vaikas gali mokytis pažinti skaičius;
  • Moko pažinti gyvūnėlius, kurių formą turi termometras;
  • Taip pat vaikiški vandens termometrai yra spalvoti, todėl vaikas mokosi ir spalvų pavadinimus.
  • Visą tai mokydamasis, bandydamas įsiminti, vaikas savina savo atmintį, plečia akiratį, mokosi pažinti jį supantį pasaulį.

Oro temperatūros termometrai.

Lauko termometrai. Lauko temperatūra žmogui aktuali dėl elementaraus dalyko, žmogui taip lengviau suprasti, ką rengtis išeinant iš namų. Pagal lauko termometro rodmenis galima spręsti, ar lake šalta, ar oras yra malonus. Beje, jei lauko temperatūrą matuojate vasaros metu, tai pasirūpinkite, kad jis nebūtų ant tiesioginės saulės spindulių. To reikia vengti, nes tiesioginė saulė iškraipo realius rodmenis ir tampa nebeaišku, kokia iš tikrųjų lauko temperatūra. Tada atsirastų tikimybė apsirengti per per mažai ir lauke kiek sušalti, o tai nėra itin malonu. O šiaip, verta kartas nuo karto verta patikrinti, ar termometrai nesugedę… Kitaip galite kada išeidami ir per šiltai apsirengti, o sukaisti su per storais drabužiais ar per šilta avalyne taip pat nėra labai smagu. Geriausias įrodymas to, kad termometrai yra sugedę yra tai, jog kas kartą tikrindami temperatūrą matote vis tuos pačius skaičius arba tada, jei rodmenys yra visai nelogiški. Pavyzdžiui, jei liepos viduryje termometras, rodo minusinę temperatūrą, tai tikrai termometras yra sugedęs ir reikia naujo termometro, jei norite ir toliau žinoti lauko temperatūrą.

Vidaus termometrai. Vidaus temperatūra domimės dažniausiai tuo atveju, jei gyvename nuosavame name, nes jame vidaus temperatūrą reguliuojame patys. Matydami dabartinę kambario temperatūrą ir jausdami, kad namuose dar šalta, arba žinodami, kad naktį smarkiai šals, preliminariai nustatome, kiek dar kuro (malkų ar anglių, ar kt.) įmesti į kieto kuro katilą. Taigi, vidaus termometrai mums yra orientyras namų šildymo srityje. Su šiais termometrais galime nesunkiai sekti namų temperatūros pokyčius: žinoti per kiek laiko kiek laipsnių pakyla temperatūra, kol pasiekia mūsų mėgstamą temperatūrą. Pavyzdžiui, gana daug žmonių teigia, kad optimali kambario temperatūra yra +23 laipsniai šilumos, kad būtų jauku patalpoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *